Pohled na skálu nad Svatým Janem

zpět na hlavní stránku

Svatý Jan pod Skalou

Lokalita: Český kras
Vzdálenost od Prahy: 35 km

 

Klikněte na obrázekJedním z nejnavštěvovanějších míst Českého krasu je malebná vesnice Svatý Jan pod Skalou obklopená loukami a lesy, které se vypínají na vysokých skalách. Malá silnice vedoucí hlubokým údolím podél potoka od Berounky vás dovede před klášter a kostel s jeskyní poustevníka Ivana.

Tady lze pohodlně zaparkovat a vydat se na monumentální vápencovou skalní stěnu, která se vypíná až do výšky 210 metrů a je z ní překrásný výhled na klášter a okolí z ptačí perspektivy. Na vrcholu skály je umístěn dřevěný kříž, který podle pověsti dostal poustevník Ivan od sv.Jana Křtitele na místě, kde nyní stojí kaple Povýšení svatého Kříže, kterou jste minuli po cestě nahoru.

Až se dostatečně vynadíváte a vrátíte se na rozcestí, můžete se po hřebenu kopce vydat ještě ke skanzenu Solvayovy lomy, který je vybudován ve zrušeném vápencovém lomu a nechybí zde ani zrekonstruovaná úzkorozchodná lomová dráha s těžebními vozíky a lokomotivami.

Při návratu k autu se nezapomeňte podívat do Ivanovy jeskyně, kde vyvěrá vně kostelní stěny léčivá voda. Dříve mívala název Ivanka a dokonce se prodávala v láhvích. Proto se jí i nyní můžete bez obav napít. Na konci vesnice stojí také za shlédnutí místní hřbitov s velice pěknou neogotickou hrobkou sv. Maxmiliána. Asi 3 km jsou vzdáleny také Bubovické vodopády, kam má smysl se ale vypravit pouze na jaře při tání, protože v létě jsou beznadějně vyschlé.

 

Doprava: z Prahy po dálnici D5 na Loděnice, pak po místních komunikacích

Parkování: před kostelem ve vesnici Svatý Jan pod Skalou | na malém parkovišti vedle Velké Ameriky

Další informace: Svatý Jan pod Skalou l Solvayovy lomy l Český kras

V okolí: hrad Karlštejn l hradiště Tetín l Velká Amerika a Mexiko

Tištěná mapa: k zakoupení na www.e-mapy.cz

  .:: Fotogalerie   

DSC_5924.JPG DSC_5917.JPG DSC_5946.JPG DSC_5934.JPG DSC_5921.JPG IMG_8102.JPG IMG_8138.JPG DSC_4433.JPG

Autor fotografií: Michal Němejc - michal@krasyprirody.cz

(c) Michal Němejc 2008 - info@doprirody.com