Nádherné skalní útvary Prachovských skal

zpět na hlavní stránku

Prachovské skály

Lokalita: Český ráj
Vzdálenost od Prahy: 85 km

 

Klikněte na obrázekNádherné vyhlídky na impozantní pískovcové věže a skalní bloky vypínající se nad hlubokými lesními roklemi. Tak lze v jedné větě charakterizovat Prachovské skály. Na poměrně malé ploše se nachází divoká příroda, do které se můžete vydat po husté síti značených turistických stezek. Asi nejznámější skalní město u nás se nachází na jižním okraji Českého ráje, 7 km severozápadně od Jičína.

Nejkrásnějšími skalními partiemi vás provedou dobře značené turistické okruhy vedoucí od turistické chaty. Malý okruh, který zabere pouhých 45 minut, vede pěknou přírodou Císařské chodby, odkud stoupá myší dírou na Vyhlídku Českého ráje (s pohledem na Trosky) a Vyhlídku míru. Z Prachovských skal však uvidíte ani ne třetinu, a proto doporučujeme spíše Velký okruh.

Ten patří mezi nejatraktivnější cesty Prachovských skal a postupně vás seznámí s většinou zajímavostí skalního města. Celá trasa se dá zvládnout za 2 hodiny a zavede vás na 8 až 13 skalních vyhlídek. Je třeba počítat s častými prudkými výstupy, které vedou přímo mezi impozantními skalami, což dodává prohlídce potřebné dobrodružství. Kde jinde stoupáte po schodištích vytesaných ve skalách a protahujete se úzkými místy mezi balvany? Nejvyšší (Hakenova) vyhlídka se nachází v nadmořské výšce 460 m.

Pokud se do Prachovských skal vydáte v horkém létě, můžete se ochladit v přírodním koupališti U Pelíška, které je obklopeno hustými lesy a napájeno potokem pramenícím v nedalekých skalách, díky čemuž je zde studená voda i v horkých dnech. Koupaliště střeží jeho strážce (indiánský totem). Nachází se asi kilometr od Turistické chaty a dostanete se k němu po červené nebo zelené turistické značce.

V roce 1933 byly Prachovské skály s rozlohou 260 ha vyhlášeny státní přírodní rezervací. Svoji popularitu si u návštěvníků získaly především díky velmi dobré dostupnosti. Do skal se pohodlněji dostanete přímo z placených parkovišť v Prachově a u Turistické chaty za Prachovem, odkud také vychází většina turistických značek. Skály jsou celoročně přístupné, ale vydáte-li se sem v hlavní turistické sezóně, počítejte s tím, že u hlavních vchodů do skal se vybírá vstupné. Pokud nechcete platit, vyražte do skal po méně frekventovaných cestách mimo hlavní vstupy, kde se vstupné nevybírá – např. od hotelu Šikmá věž.
 

Doprava: z Prahy po dálnici R10 na Mladou Boleslav, kde odbočíte na Jičín, po cca 30 km je z hlavní silnice odbočka přímo na Prachovské skály

Vstupné: 50 Kč (zlevněné 20 Kč)

Parkování: placené v Prachově nebo za Prachovem u Turistické chaty (50 Kč / den)

Další informace: Prachovské skály l cesky-raj.info l www.ceskyraj.cz l www.cesky-raj.cz l CHKO Český Ráj

V okolí: Hruboskalsko l rybník Věžák l hrad Kost a údolí Plakánek

Tištěná mapa: k zakoupení na www.e-mapy.cz

  .:: Fotogalerie   

DSC_4493.jpg DSC_4518.JPG DSC_4544.JPG IMG_9089.JPG
DSC_4507.JPG DSC_4536.JPG DSC_4531.JPG DSC_4496.JPG
DSC_4497.JPG DSC_4520.JPG IMG_9093.JPG DSC_4542.JPG

Autor fotografií: Michal Němejc - michal@krasyprirody.cz

(c) Michal Němejc 2008 - info@doprirody.com